Środa, 24 czerwca 2026
Imieniny: Jan, Danuta, Janina

Wakacje z BCK: Broadway, Roxette symfonicznie i Wloty na Spot wracają do centrum miasta

Deszcz nie zatrzymał publiczności na Stadionie Miejskim, a to był dopiero początek letniej układanki. Bielsko‑Biała wchodzi w wakacyjny sezon z programem, który miesza koncerty z rozmachem, miejskie potańcówki i klubowe sety DJ‑ów. Za plan odpowiada Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, a zapowiedzi padły podczas konferencji PSK 9 czerwca w Książnicy Beskidzkiej.

Wątek przewodni spotkania ujął zastępca prezydenta Adam Ruśniak, zapowiadając dyrektorkę BCK Małgorzatę Chełchowską‑Rak i wakacyjne wydarzenia m.in. na Stadionie Miejskim.

Ktoś kiedyś powiedział, że kultura jest kobietą, toteż nie zdziwi państwa, że kolejna kobieta na stanowisku dyrektora instytucji, która mocno rozpycha się w naszym mieście – Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej – opowie o nadchodzących wydarzeniach, m.in. na Stadionie Miejskim

Adam Ruśniak, zastępca prezydenta

Nowy adres dla turystów i mieszkańców: MCIT przy ul. Ratuszowej 2

Podczas spotkania przypomniano także o świeżo otwartej siedzibie Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej w Bielsku‑Białej, działającego w ramach Bielskiego Centrum Kultury. Punkt przeniósł się do reprezentacyjnej lokalizacji przy ul. Ratuszowej 2, w dawnym bialskim ratuszu. Wraz z informacją turystyczną pojawiła się też zachęta do zatrzymania się na chwilę w działającej tam kawiarni.

Zachęcam państwa do odwiedzenia MCIT-u i zakupu ciekawych gadżetów. Można tam również napić się pysznej czekolady czy kawy w Kulikonie

Adam Ruśniak, zastępca prezydenta

Stadion Miejski już zagrał: Wlot na Spot i sety DJ‑ów

Sezon wakacyjny w praktyce zaczął się na Stadionie Miejskim. 11 czerwca odbył się tam Wlot na Spot – pierwsza DJ‑ska odsłona, która wprowadza w popularny cykl imprez pod tym szyldem. Mimo niesprzyjającej pogody na trybunach i płycie pojawiła się spora publiczność.

Tego wieczoru zagrali: DJ C‑Bool (Grzegorz Cebula) oraz Michał J. Sandecki – animator wielu muzycznych inicjatyw w Bielsku‑Białej i współtwórca idei wlotów. BCK zapowiada kontynuację wydarzeń latem, już w większych lokalizacjach, bo – jak podkreślono – zainteresowanie zaczęło przerastać kameralne przestrzenie.

Oczywiście podczas wakacji będą odbywać się Wloty na Spot. Zrezygnowaliśmy jednak z najmniejszych lokalizacji, ponieważ bardzo nam się to rozrosło, w kluczowym momencie w zeszłym roku mieliśmy 3 tysiące osób na takim koncercie

Małgorzata Chełchowska‑Rak, dyrektorka Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej

W planach wlotowych jest także wydarzenie poza ścisłym centrum: 13 sierpnia na Stoku Dębowca ma się odbyć koncert Jonatana.

Zagrają DJ-e z naszego regionu, ale nie tylko, bo też planujemy 13 sierpnia na Stoku Dębowca koncert Jonatana, który jest podobno równie popularny jak C-Bool

Małgorzata Chełchowska‑Rak, dyrektorka Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej

Plac Wojska Polskiego: Bielska Orkiestra Kameralna, Koterbska i Roxette w wersji symfonicznej

Wakacyjny program BCK mocno opiera się na produkcjach, których centrum stanowi Bielska Orkiestra Kameralna. Dyrektorka podkreślała rangę zespołu i kierunek repertuarowy: projekty musicalowe, koncerty tematyczne oraz wydarzenia realizowane na dużą plenerową skalę.

Jednym z ważnych punktów będzie koncert nawiązujący do postaci patronki instytucji. 10 lipca o godz. 20.00 na Placu Wojska Polskiego zaplanowano „Koterbska on Broadway”. Na scenie wystąpią dwie siostry Kurdej: Kurdej‑Szatan i Kurdej‑Mania, a całość ma bawić się wyobrażeniem, jak mogłaby wyglądać kariera Marii Koterbskiej w broadwayowskim świecie.

Kolejno będzie to koncert poświęcony Marii Koterbskiej, prezentowany już w BCK z okazji naszego święta, na wokalu dwie siostry Kurdej, jedna Kurdej-Szatan, druga Kurdej-Mania. Naprawdę rewelacyjny program, w którym troszeczkę się bawimy, opowiadając o tym, co by było, gdyby Maria Koterbskiej zrobiła karierę na Broadwayu

Małgorzata Chełchowska‑Rak, dyrektorka Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej

Z kolei fani światowych przebojów dostaną symfoniczną wersję hitów legendarnego duetu. 24 lipca o godz. 20.00 na Placu Wojska Polskiego odbędzie się „Roxette Symfonicznie – Hello, Roxette?”. To polskie show stworzone z okazji 40-lecia Roxette, a do projektu – jak zaznaczono – wybrano właśnie Bielską Orkiestrę Kameralną. Wystąpią Marcin Kołaczkowski i Olga Szomańska, którzy uzyskali licencję od Paradise Land na wykonanie tego repertuaru w Polsce.

Jestem dumna z faktu, że osoby, które zdobyły od samego Paradise Land licencję na wykonanie w Polsce Hello, Roxette- Marcin Kołaczkowski i Olga Szomańska - wybrali właśnie naszą orkiestrę do wspólnego wykonania piosenek Roxette

Małgorzata Chełchowska‑Rak, dyrektorka Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej

Oskar Cyms i finał 10. Podbeskidzkiego Przeglądu Muzycznego

Plac Wojska Polskiego będzie też miejscem koncertu jednego z najbardziej rozpoznawalnych młodych artystów ostatnich lat. 11 lipca o godz. 20.00 zagra tam Oskar Cyms. Jak usłyszeliśmy, o ten występ mieszkańcy dopytywali szczególnie często, a w Bielsku‑Białej publiczność ma usłyszeć zarówno największe hity, jak i utwory z debiutanckiego repertuaru.

Muzyczna część lata łączy gwiazdy z promocją lokalnej sceny. Od kilku tygodni trwa 10. Podbeskidzki Przegląd Muzyczny, przy którego początkach współtworzeniu w przeszłości uczestniczyła Małgorzata Chełchowska‑Rak. Teraz BCK współpracuje z organizatorami, a zwieńczeniem ma być finałowy koncert 25 lipca o godz. 18.00 na Placu Wojska Polskiego. Zaprezentują się najlepsi uczestnicy wyłonieni przez jury, a na koniec publiczność zobaczy koncert gwiazdy wieczoru: zespołu Łąki Łan.

Folk-Up! 2026: 1–5 lipca i PoPieronie orkiestrowo

W kalendarzu pojawia się także propozycja dla tych, którzy lubią, gdy tradycja spotyka współczesność. Folk-Up! Festiwal Muzyki Folkowej 2026 potrwa 1–5 lipca i ma łączyć koncerty, warsztaty wokalno‑instrumentalne, spotkania z artystami oraz rodzinne potańcówki. Organizatorzy zapowiadają również działania przygotowane z myślą o dzieciach i rodzinach, a także finałowy występ uczestników warsztatów.

Jednym z kluczowych punktów programu ma być koncert „PoPieronie orkiestrowo”. Zespół PoPieronie wystąpi wspólnie z Bielską Orkiestrą Kameralną pod batutą Mateusza Walacha, prezentując kompozycje inspirowane tradycją regionu w orkiestrowych aranżacjach.

Rynek, Wyzwolenia i Zamkowa: potańcówka, sześcian i Art Square

W letnich planach BCK jest też propozycja taneczna w wyjątkowej scenerii. 31 lipca o godz. 20.00 na Rynku odbędzie się „Potańcówka” z Maciejem Musiałem – projekt odwołujący się do muzyki lat 20. Wydarzenie ma charakter miejskiego spotkania z tańcem i rytmem, znanego już z realizacji w Warszawie.

Na mapę działań wraca również Artystyczna Strefa Wyzwolenia – na skrzyżowaniu ulic Wyzwolenia i 11 Listopada. Za projekt odpowiada Aleksandra Jurczak z Prywatnej Szkoły Baletowej w Bielsku‑Białej. Zapowiadana opowieść ma dotykać tematu miłości, wspólnoty i siły kobiety, a scena – jak poprzednio – ma przybrać formę sześcianu.

Sierpień przyniesie zmianę miejskiej scenerii: w związku z zamknięciem ulicy Zamkowej, gdzie ma się rozgościć Miejska Promenada Kultury, BCK zapowiada działania wizualne w przestrzeni publicznej – w tym wizualizacje na budynkach. W tej formule pojawi się Art Square: od środy 26 sierpnia do końca miesiąca. Ma to być miejsce odpoczynku wśród instalacji artystycznych, obrazów kwiatów i dźwięków ambientowych, ale też przestrzeń wieczorów z tańcem – m.in. flamenco i salsą.

Najważniejsze daty i miejsca – ściągawka na lato

WydarzenieData i godzinaMiejsce
Wlot na Spot (DJ-e: C‑Bool, Michał J. Sandecki)11 czerwcaStadion Miejski
Folk-Up! Festiwal Muzyki Folkowej 20261–5 lipcaBielsko‑Biała
Koterbska on Broadway10 lipca, 20.00Plac Wojska Polskiego
Oskar Cyms11 lipca, 20.00Plac Wojska Polskiego
Roxette Symfonicznie – Hello, Roxette?24 lipca, 20.00Plac Wojska Polskiego
Finał 10. Podbeskidzkiego Przeglądu Muzycznego + Łąki Łan25 lipca, 18.00Plac Wojska Polskiego
Potańcówka (Maciej Musiał)31 lipca, 20.00Rynek
Koncert Jonatana13 sierpniaStok Dębowca
Art Squareod środy 26 sierpnia do końca miesiącaulica Zamkowa

Program na wakacje rozlewa się po całym mieście – od Stadionu Miejskiego, przez Plac Wojska Polskiego i Rynek, aż po Stok Dębowca i ulicę Zamkową. Wspólnym mianownikiem jest plener i dostępność: koncerty, warsztaty i taniec mają przyciągać zarówno rodziny, jak i fanów popu, folku czy symfonicznych interpretacji wielkich hitów.

  • Plac Wojska Polskiego stanie się centrum dużych koncertów z udziałem Bielskiej Orkiestry Kameralnej.
  • Rynek zamieni się w parkiet podczas „Potańcówki” z Maciejem Musiałem.
  • Stadion Miejski i Stok Dębowca będą miejscami wydarzeń związanych z cyklem Wlot na Spot i koncertem Jonatana.
  • ulica Zamkowa zyska wakacyjną odsłonę dzięki Art Square i działaniom wizualnym.

W Bielsku‑Białej lato zapowiada się więc jako długi ciąg spotkań z muzyką – od broadwayowskiego sznytu po klubowe sety, od folkowej energii po taniec w miejskich przestrzeniach.

Źródło: zobacz oryginał
Udostępnij:
KJ

Katarzyna Jurewicz

Opisuje ludzi i kulturę Podbeskidzia, szukając historii z sąsiedztwa i miejsc, które budują tożsamość miasta.

Więcej artykułów →

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!