Wakacje z BCK: Broadway, Roxette symfonicznie i Wloty na Spot wracają do centrum miasta
Deszcz nie zatrzymał publiczności na Stadionie Miejskim, a to był dopiero początek letniej układanki. Bielsko‑Biała wchodzi w wakacyjny sezon z programem, który miesza koncerty z rozmachem, miejskie potańcówki i klubowe sety DJ‑ów. Za plan odpowiada Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, a zapowiedzi padły podczas konferencji PSK 9 czerwca w Książnicy Beskidzkiej.
Wątek przewodni spotkania ujął zastępca prezydenta Adam Ruśniak, zapowiadając dyrektorkę BCK Małgorzatę Chełchowską‑Rak i wakacyjne wydarzenia m.in. na Stadionie Miejskim.
Ktoś kiedyś powiedział, że kultura jest kobietą, toteż nie zdziwi państwa, że kolejna kobieta na stanowisku dyrektora instytucji, która mocno rozpycha się w naszym mieście – Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej – opowie o nadchodzących wydarzeniach, m.in. na Stadionie Miejskim
Adam Ruśniak, zastępca prezydenta
Nowy adres dla turystów i mieszkańców: MCIT przy ul. Ratuszowej 2
Podczas spotkania przypomniano także o świeżo otwartej siedzibie Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej w Bielsku‑Białej, działającego w ramach Bielskiego Centrum Kultury. Punkt przeniósł się do reprezentacyjnej lokalizacji przy ul. Ratuszowej 2, w dawnym bialskim ratuszu. Wraz z informacją turystyczną pojawiła się też zachęta do zatrzymania się na chwilę w działającej tam kawiarni.
Zachęcam państwa do odwiedzenia MCIT-u i zakupu ciekawych gadżetów. Można tam również napić się pysznej czekolady czy kawy w Kulikonie
Adam Ruśniak, zastępca prezydenta
Stadion Miejski już zagrał: Wlot na Spot i sety DJ‑ów
Sezon wakacyjny w praktyce zaczął się na Stadionie Miejskim. 11 czerwca odbył się tam Wlot na Spot – pierwsza DJ‑ska odsłona, która wprowadza w popularny cykl imprez pod tym szyldem. Mimo niesprzyjającej pogody na trybunach i płycie pojawiła się spora publiczność.
Tego wieczoru zagrali: DJ C‑Bool (Grzegorz Cebula) oraz Michał J. Sandecki – animator wielu muzycznych inicjatyw w Bielsku‑Białej i współtwórca idei wlotów. BCK zapowiada kontynuację wydarzeń latem, już w większych lokalizacjach, bo – jak podkreślono – zainteresowanie zaczęło przerastać kameralne przestrzenie.
Oczywiście podczas wakacji będą odbywać się Wloty na Spot. Zrezygnowaliśmy jednak z najmniejszych lokalizacji, ponieważ bardzo nam się to rozrosło, w kluczowym momencie w zeszłym roku mieliśmy 3 tysiące osób na takim koncercie
Małgorzata Chełchowska‑Rak, dyrektorka Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
W planach wlotowych jest także wydarzenie poza ścisłym centrum: 13 sierpnia na Stoku Dębowca ma się odbyć koncert Jonatana.
Zagrają DJ-e z naszego regionu, ale nie tylko, bo też planujemy 13 sierpnia na Stoku Dębowca koncert Jonatana, który jest podobno równie popularny jak C-Bool
Małgorzata Chełchowska‑Rak, dyrektorka Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
Plac Wojska Polskiego: Bielska Orkiestra Kameralna, Koterbska i Roxette w wersji symfonicznej
Wakacyjny program BCK mocno opiera się na produkcjach, których centrum stanowi Bielska Orkiestra Kameralna. Dyrektorka podkreślała rangę zespołu i kierunek repertuarowy: projekty musicalowe, koncerty tematyczne oraz wydarzenia realizowane na dużą plenerową skalę.
Jednym z ważnych punktów będzie koncert nawiązujący do postaci patronki instytucji. 10 lipca o godz. 20.00 na Placu Wojska Polskiego zaplanowano „Koterbska on Broadway”. Na scenie wystąpią dwie siostry Kurdej: Kurdej‑Szatan i Kurdej‑Mania, a całość ma bawić się wyobrażeniem, jak mogłaby wyglądać kariera Marii Koterbskiej w broadwayowskim świecie.
Kolejno będzie to koncert poświęcony Marii Koterbskiej, prezentowany już w BCK z okazji naszego święta, na wokalu dwie siostry Kurdej, jedna Kurdej-Szatan, druga Kurdej-Mania. Naprawdę rewelacyjny program, w którym troszeczkę się bawimy, opowiadając o tym, co by było, gdyby Maria Koterbskiej zrobiła karierę na Broadwayu
Małgorzata Chełchowska‑Rak, dyrektorka Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
Z kolei fani światowych przebojów dostaną symfoniczną wersję hitów legendarnego duetu. 24 lipca o godz. 20.00 na Placu Wojska Polskiego odbędzie się „Roxette Symfonicznie – Hello, Roxette?”. To polskie show stworzone z okazji 40-lecia Roxette, a do projektu – jak zaznaczono – wybrano właśnie Bielską Orkiestrę Kameralną. Wystąpią Marcin Kołaczkowski i Olga Szomańska, którzy uzyskali licencję od Paradise Land na wykonanie tego repertuaru w Polsce.
Jestem dumna z faktu, że osoby, które zdobyły od samego Paradise Land licencję na wykonanie w Polsce Hello, Roxette- Marcin Kołaczkowski i Olga Szomańska - wybrali właśnie naszą orkiestrę do wspólnego wykonania piosenek Roxette
Małgorzata Chełchowska‑Rak, dyrektorka Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
Oskar Cyms i finał 10. Podbeskidzkiego Przeglądu Muzycznego
Plac Wojska Polskiego będzie też miejscem koncertu jednego z najbardziej rozpoznawalnych młodych artystów ostatnich lat. 11 lipca o godz. 20.00 zagra tam Oskar Cyms. Jak usłyszeliśmy, o ten występ mieszkańcy dopytywali szczególnie często, a w Bielsku‑Białej publiczność ma usłyszeć zarówno największe hity, jak i utwory z debiutanckiego repertuaru.
Muzyczna część lata łączy gwiazdy z promocją lokalnej sceny. Od kilku tygodni trwa 10. Podbeskidzki Przegląd Muzyczny, przy którego początkach współtworzeniu w przeszłości uczestniczyła Małgorzata Chełchowska‑Rak. Teraz BCK współpracuje z organizatorami, a zwieńczeniem ma być finałowy koncert 25 lipca o godz. 18.00 na Placu Wojska Polskiego. Zaprezentują się najlepsi uczestnicy wyłonieni przez jury, a na koniec publiczność zobaczy koncert gwiazdy wieczoru: zespołu Łąki Łan.
Folk-Up! 2026: 1–5 lipca i PoPieronie orkiestrowo
W kalendarzu pojawia się także propozycja dla tych, którzy lubią, gdy tradycja spotyka współczesność. Folk-Up! Festiwal Muzyki Folkowej 2026 potrwa 1–5 lipca i ma łączyć koncerty, warsztaty wokalno‑instrumentalne, spotkania z artystami oraz rodzinne potańcówki. Organizatorzy zapowiadają również działania przygotowane z myślą o dzieciach i rodzinach, a także finałowy występ uczestników warsztatów.
Jednym z kluczowych punktów programu ma być koncert „PoPieronie orkiestrowo”. Zespół PoPieronie wystąpi wspólnie z Bielską Orkiestrą Kameralną pod batutą Mateusza Walacha, prezentując kompozycje inspirowane tradycją regionu w orkiestrowych aranżacjach.
Rynek, Wyzwolenia i Zamkowa: potańcówka, sześcian i Art Square
W letnich planach BCK jest też propozycja taneczna w wyjątkowej scenerii. 31 lipca o godz. 20.00 na Rynku odbędzie się „Potańcówka” z Maciejem Musiałem – projekt odwołujący się do muzyki lat 20. Wydarzenie ma charakter miejskiego spotkania z tańcem i rytmem, znanego już z realizacji w Warszawie.
Na mapę działań wraca również Artystyczna Strefa Wyzwolenia – na skrzyżowaniu ulic Wyzwolenia i 11 Listopada. Za projekt odpowiada Aleksandra Jurczak z Prywatnej Szkoły Baletowej w Bielsku‑Białej. Zapowiadana opowieść ma dotykać tematu miłości, wspólnoty i siły kobiety, a scena – jak poprzednio – ma przybrać formę sześcianu.
Sierpień przyniesie zmianę miejskiej scenerii: w związku z zamknięciem ulicy Zamkowej, gdzie ma się rozgościć Miejska Promenada Kultury, BCK zapowiada działania wizualne w przestrzeni publicznej – w tym wizualizacje na budynkach. W tej formule pojawi się Art Square: od środy 26 sierpnia do końca miesiąca. Ma to być miejsce odpoczynku wśród instalacji artystycznych, obrazów kwiatów i dźwięków ambientowych, ale też przestrzeń wieczorów z tańcem – m.in. flamenco i salsą.
Najważniejsze daty i miejsca – ściągawka na lato
| Wydarzenie | Data i godzina | Miejsce |
|---|---|---|
| Wlot na Spot (DJ-e: C‑Bool, Michał J. Sandecki) | 11 czerwca | Stadion Miejski |
| Folk-Up! Festiwal Muzyki Folkowej 2026 | 1–5 lipca | Bielsko‑Biała |
| Koterbska on Broadway | 10 lipca, 20.00 | Plac Wojska Polskiego |
| Oskar Cyms | 11 lipca, 20.00 | Plac Wojska Polskiego |
| Roxette Symfonicznie – Hello, Roxette? | 24 lipca, 20.00 | Plac Wojska Polskiego |
| Finał 10. Podbeskidzkiego Przeglądu Muzycznego + Łąki Łan | 25 lipca, 18.00 | Plac Wojska Polskiego |
| Potańcówka (Maciej Musiał) | 31 lipca, 20.00 | Rynek |
| Koncert Jonatana | 13 sierpnia | Stok Dębowca |
| Art Square | od środy 26 sierpnia do końca miesiąca | ulica Zamkowa |
Program na wakacje rozlewa się po całym mieście – od Stadionu Miejskiego, przez Plac Wojska Polskiego i Rynek, aż po Stok Dębowca i ulicę Zamkową. Wspólnym mianownikiem jest plener i dostępność: koncerty, warsztaty i taniec mają przyciągać zarówno rodziny, jak i fanów popu, folku czy symfonicznych interpretacji wielkich hitów.
- Plac Wojska Polskiego stanie się centrum dużych koncertów z udziałem Bielskiej Orkiestry Kameralnej.
- Rynek zamieni się w parkiet podczas „Potańcówki” z Maciejem Musiałem.
- Stadion Miejski i Stok Dębowca będą miejscami wydarzeń związanych z cyklem Wlot na Spot i koncertem Jonatana.
- ulica Zamkowa zyska wakacyjną odsłonę dzięki Art Square i działaniom wizualnym.
W Bielsku‑Białej lato zapowiada się więc jako długi ciąg spotkań z muzyką – od broadwayowskiego sznytu po klubowe sety, od folkowej energii po taniec w miejskich przestrzeniach.
Komentarze (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!