Krzysztof Jonkisz

Polski samorządowiec, przedsiębiorca i inżynier mechanik
09.03.1947 Bielsko-Biała

Biografia

Krzysztof Jonkisz, urodzony 9 marca 1947 roku w Bielsku-Białej, to polski samorządowiec, przedsiębiorca i inżynier mechanik. W latach 1990–1994 pełnił funkcję prezydenta Bielska-Białej.

Jest synem Stanisława Jonkisza, ekonomisty i absolwenta Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył III Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej oraz Państwową Szkołę Techniczną. Później studiował budowę maszyn na filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej, specjalizując się w budowie maszyn włókienniczych. Pracował w Bielskiej Fabryce Maszyn Włókienniczych Befama oraz Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Befamatex, awansując od montera do zastępcy głównego konstruktora. Od lat 80. działał w Bielskim Klubie Inteligencji Katolickiej jako skarbnik; należał także do Biskupiego Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym w Bielsku-Białej.

W 1984 uzyskał Nagrodę Państwową II Stopnia w dziedzinie techniki za udział w opracowaniu nowej metody produkcji przędzy zgrzeblarkowej wraz z urządzeniami do jej stosowania z zespołem konstruktorów OBR Befamatex.

Został członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, a później związany z Koalicją Samorządową. W 1990, 1994 i 1998 wybierany do rady miejskiej Bielska-Białej. Od 11 czerwca 1990 do 7 lipca 1994 sprawował funkcję prezydenta miasta, a następnie do 1995 zasiadał w zarządzie miasta.

Od 1990 współpracował z Fundacją Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień Nadzieja w Bielsku-Białej, zajmującej się terapią uzależnień młodzieży, dwukrotnie jako przewodniczący zarządu, a później jako członek i przewodniczący rady fundacji.

Życie prywatne: Żonaty, ma czworo dzieci.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

W 1984 r. uzyskał Nagrodę Państwową II Stopnia w dziedzinie techniki za udział w opracowaniu nowej metody produkcji przędzy zgrzeblarkowej wraz z urządzeniami do jej stosowania z zespołem konstruktorów OBR Befamatex.
W latach 1990–1994 pełnił funkcję prezydenta Bielska-Białej.
Dwukrotnie przewodniczył zarządowi Fundacji Nadzieja w Bielsku-Białej.
Uczestniczył w pracach Komitetu Obywatelskiego Solidarność i Koalicji Samorządowej.
Odznaczony medalami i nagrodami, w tym Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz Medalem Za Zasługi dla Obrony Kraju.

Ciekawostki

Żonaty, ma czworo dzieci.
Był skarbnikiem Bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.
Należał do Biskupiego Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym w Bielsku-Białej.

Udostępnij